Ekil İnşaat A.Ş. İnşaat sektöründe faaliyet gösteren, Sivas ilimizin ilk Anonim Şirketi olarak  1982 yılında kurulmuştur.
Firmamızın en büyük özelliği, Sakıp SABANCI’dan da dinleyebileceğiniz gibi depremlerin yıkamayacağı kadar güçlü binalar inşa etmiş olmasıdır. 
 
Başta, İstanbul Hilton Parksa olmak üzere, 72 bin m2 Pilsa A.Ş. Toyota Fabrika Tesisleri, Ali Raif İlaç Fabrikaları, Temsa Komatsu Tesisleri, Beyoğlu Aksanat Kültür Merkezi, Mitsubishi Marmara Bölge Tesisleri, Amerikan Kolejleri vs. ülkemizin yedi bölgesinde onlarca projeyi, tefriş ve dekorasyonları dahil olmak üzere, anahtar teslimi olarak tamamlamıştır.
 
Ekil İnşaat A.Ş.’nin en büyük özelliklerinden biri, depremlerin yıkamayacağı kadar sağlam binalar, oteller ve birçok uluslararası tesisleri, Kuzey Anadolu fay hattı üzerindeki il ve ilçelerde inşa etmiş olmasına rağmen, yaşanan depremlerde, hiçbirisinin hasar görmemesidir.
 
Ekil İnşaat A.Ş. depremlerin yıkamayacağı kadar sağlam binalar inşa ederekten de para kazanılabileceğini, ödediği vergilerle kanıtlamış, bir keresinde devlet kurum ve kuruluşlarından daha fazla olmak üzere, Medyada Biz bölümünde görebileceğiniz gibi 11 kere vergi rekortmeni olmuştur. Bu suretle de, ülkemiz kalkınmasına ve istihdamına katkı sağlamıştır. 
 
Ekil İnşaat A.Ş. Yönetim Kurulu olarak, ülkemize olan hizmetlerimiz nedeniyle ödüllendirilmemiz gerektiğini düşünerek, Cumhurbaşkanlığı makamına                  arz ettiğimiz dört sayfa mektubu okuyucuları ile paylaşan, İşdünyası Dergisinin haber yaptığı arzımızı Basında Biz bölümünde  okuyabilirsiniz.
 
SONUÇ OLARAK ;
Birçok uluslararası projelerin inşasını gerçekleştiren firmamız, bünyesine kattığı ve katacağı yeni iş kolları, en son teknolojileri kullanarak devam eden inşaat faaliyetleri, giriştiği istihdam yaratıcı yatırımları ile;
Ülke ve insan sevgisini önde tutarak yoluna devam etme kararlılığındadır.